Achievements
Violin Solo |
2nd Runner-up |
4C LAI Hei Man Samantha |
Violin Solo - Children Group |
1st Runner-up |
1B CHAN Ho Him |
8-9 years old |
Silver Award |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
P3 - P4 Mandarin Prose |
Champion |
3C WONG Jiyu Vanessa |
P3 - P4 English Verse |
1st Runner-up |
3C WONG Jiyu Vanessa |
P3 - P4 Mandarin Poem |
2nd Runner-up |
3C WONG Jiyu Vanessa |
P3 - P4 Cantonese Poem |
Champion |
3E LEUNG Tsz Yau |
P3 - P4 English Verse |
Champion |
3E LEUNG Tsz Yau |
P3 - P4 Mandarin Prose |
1st Runner-up |
3E LEUNG Tsz Yau |
P5 - P6 English Verse |
Champion |
5E WONG Cheuk Ying Chloe |
P5 - P6 Cantonese Poem |
1st Runner-up |
5E WONG Cheuk Ying Chloe |
English Solo Verse Speaking - Open (Age 11 – Boys and Girls) |
Champion |
6E KWOK Ho Wang Clement |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Boys) |
2nd Runner-up |
1C CHUNG Chiu Yue |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) |
1st Runner-up |
2B LAM Cheuk Ki Hebe |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) |
1st Runner-up |
2C KWOK Hoi Lam Clarice |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) |
2nd Runner-up |
2E YEUNG Tsz Shan |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 3 – Boys) |
Champion |
3D SHAM Wesley |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 3 – Girls) |
Champion |
3D AU Chung Yan |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 3 – Girls) |
1st Runner-up |
3C WONG Jiyu Vanessa |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 4 – Girls) |
Open (Primary 4 – Girls) 1st Runner-up |
4C LAI Hei Man Samantha |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 4 – Girls) |
2nd Runner-up |
4A CHAN Choi Yan Giana |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 5 – Boys) |
2nd Runner-up |
5C CHU Ming Him |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 5 – Girls) |
2nd Runner-up |
5E WONG Cheuk Ying Chloe |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 6 – Boys) |
2nd Runner-up |
6E KWOK Ho Wang Clement |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 6 – Girls) |
Champion |
6D LEE Isabel Cheuk Yan |
English Solo Prose Speaking - Open (Age 11 – Boys and Girls) |
1st Runner-up |
6E KWOK Ho Wang Clement |
Cantonese Solo Verse Speaking (Primary 5 – Girls) |
2nd Runner-up |
5E WONG Cheuk Ying Chloe |
Cantonese Solo Prose Speaking (Primary 1 & 2 – Girls) |
1st Runner-up |
2C KWOK Hoi Lam Clarice |
Cantonese Solo Prose Speaking (Primary 3 – Girls) |
2nd Runner-up |
3E LEUNG Tsz Yau |
Cantonese Solo Prose Speaking (Primary 6 – Girls) |
Champion |
6E NG Pui Nam |
Cantonese Bible Speaking (Primary 1-3) |
1st Runner-up |
6E NG Pui Nam |
Cantonese Bible Speaking (Primary 1-3) |
1st Runner-up |
3E LEUNG Tsz Yau |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 1 & 2 – Boys) |
2nd Runner-up |
2D WONG Ching Yu Cyrus |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Boys) |
1st Runner-up |
4E ZHU Frederick Shicheng |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Boys) |
2nd Runner-up |
3D SHAM Wesley |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
2nd Runner-up |
3C WONG Jiyu Vanessa |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
Champion |
4D WONG Hiu Ka |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
2nd Runner-up |
3A CHEUNG Ching Hei |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
2nd Runner-up |
3D AU Chung Yan |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 5 & 6 – Boys) |
1st Runner-up |
5C CHAN Long Fung Matthew |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 5 & 6 – Boys) |
1st Runner-up |
6A HSU KEN |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 5 & 6 – Girls) |
2nd Runner-up |
6E NG Pui Nam |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
1st Runner-up |
4E JIAN Wing Ling |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
1st Runner-up |
3E LEUNG Tsz Yau |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 5 & 6 – Girls) |
2nd Runner-up |
6E NG Pui Nam |
Shakespeare Monologue - Non-Open (Under Age 15) |
1st Runner-up |
6E KWOK Ho Wang Clement |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) |
2nd Runner-up |
1D LEUNG Smiley |
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) |
Champion |
2C CHIU Hei Ching |
Cantonese Solo Verse Speaking (Primary 1 – Girls) |
2nd Runner-up |
1B WONG Lok Yin Joyce |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
Champion |
3B LIU Annie |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
Champion |
3C WONG Jiyu Vanessa |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
Champion |
4B LIU Tsz Hing Ana |
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) |
1st Runner-up |
4C TONG Sum Yuet |
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Boys) |
2nd Runner-up |
4E LUI Shing Hang |
Putonghua Choral Speaking (Primary 3 & 4 – Mixed Voice) |
2nd Runner-up |
PS Choral Speaking Team |
Watercolour Art |
Golden Artist |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
Animal World - Middle Primary |
Silver Star |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
"My Dream Home" - Group C |
Bronze Award |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
Western Painting - group 6 (8-9 years old) |
2nd Runner-up |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
Western Painting - Junior Primary |
1st Runner-up |
4E CHEUNG Sui Lun Colin |
Oil Painting - Senior Primary |
2nd Runner-up |
6E JIAN Yizheng |