Primary School Achievements 2018-2019

Sports Aesthetic Academic
Sports    
Duathlon Series Tri HK 2018
Boys 2010 2nd Runner-up 3D LIU Sung Tin
Hong Kong (Asia) Ballet Competition 2018
Junior Division 1st Place 6C WONG Yuet Tung Jasmine
Hong Kong DanceSport Open 2018
Age 10-11 Mixed Standard 5 Champion 5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Age 10 Mixed Latin 5 Champion 5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Under 11 Mixed Standard 5 Champion 5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
ADSF Asian Single Dance Championship Hong Kong 2018
Hong Kong Open Standard 5-dance
- Age 10-11
1st Runner-up 5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Hong Kong Open Standard 5-dance
- Age 11 or below
Champion 5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
The Hong Kong Challenge Cup Dance Competition
CS4R Ballet (Solo/Duo/Trio) Age 7-9 Bronze Award 4A PANG Ching Ka
20th Asia Pacific Dance Competition
11 Years Old and Under 2nd Runner-up 6C WONG Yuet Tung Jasmine
Jazz Ensemble 11 & Under 1st Runner-up 5D SHUM York Fei
46th Open Dance Contest
Youth Group A - Open - Ballet Gold Award & Best Performance Award 6C WONG Yuet Tung Jasmine
Asia Pacific Talent Cup 2018
7-8 Solo Dance Jazz 1st Runner-up 2D LAU Hei Tung Jaime
Tai Po District Age Tennis Competition 2018-2019
Men's Singles - Youth Division - MI 1st Runner-up 6C CHE Sin To
Hong Kong Indoor Cycling Race 2018-2019 - Series 1
Artisitc Cycling - U13 Single Boy 2nd Runner-up 6B TSUI Ho Yin Matthew
Single Boy U11 (Age 7-9) Champion 4C TSUI Lok Yin Michael
Hong Kong Indoor Cycling Race 2018-2019 - Series 2
Single Boy U11 (Age 7-9) 1st Runner-up 4C TSUI Lok Yin Michael
Hong Kong Indoor Cycling Race 2018-2019 - Series 3
Single Boy U13 2nd Runner-up 6B TSUI Ho Yin Matthew
Hong Kong Uni-cycle Race 2018-2019
Boys 14" Champion 6B TSUI Ho Yin Matthew
Boys 16" Champion 6B TSUI Ho Yin Matthew
Hong Kong Dodging Championships 2018
Bowl Champion 3D LAW Tin Yan
     
All Hong Kong Inter-Primary School Gymnastic Competition
Primary Girls B - Vault 1st Place 6A MOOK Esmee Siebrig
Primary Girls B - Balance Beam 3rd Place 6A MOOK Esmee Siebrig
     
Hong Kong Inter-School Rhythmic Gymnastics Competition 2018
Novice - Free hand 3rd Place 3C CHUN Wing Sum
     
Hong Kong Group Artisitic Rope Skipping Open Tournament 2018*
U11 Girls Champion 4A MAK Ho Ching
     
Taekwondo Poomsae of Kickboxing Invitation Tournament*
Men's - Individual - Age 7
- Belt - Taichi II
2nd Runner-up 2C YU Chun Yat Oscar
     
Kwai Tsing District Age Group Swimming Competition 2018
Male Youth 100m Breaststroke 2nd Place 3D LAU Hon Fung
Male Youth 50m Breaststroke 2nd Place 3D LAU Hon Fung
Male Youth 50m Butterfly 2nd Place 3D LAU Hon Fung
     
Hong Kong Indoor Cycling Race 2018-2019 (Artistic) Series 4
Single Boy U11 1st Runner-up 4C TSUI Lok Yin Michael
Single Boy U13 2nd Runner-up 6B TSUI Ho Yin Matthew
     
Hong Kong Rhythmic Gymnastics Open Championships 2018-2019
Ball Exercise - Intermediate  Champion  6C HSU Shu Han
Freehand Exercise - Intermediate 1st Runner-up 6C HSU Shu Han
     
Yan Oi Tong Gymnastics Compeition 2018
Gymnastics - Girls - Individual - Group C - Year 2012 Champion  1A HO Wan Ching
Trampoline - Girls - Individual - Group A - P1 - P3 1st Runner-up 1A HO Wan Ching
     
Hong Kong (Asia) Solo Dance Competition 2018
Solo Ballet Junior Division First Place 6C WONG Yuet Tung Jasmine
     
2018 Hong Kong DanceSport Open Competition
Age 10-11 Mixed - Standard 5 Items Champion  5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Age 10 Mixed - Latin 5 Items Champion  5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Under 11 Mixed - Standard 5 Items Champion  5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
     
Viva Dance 3rd Hong Kong Viva Cup
Under 10 - Latin - CRJ Champion  5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
Under 12 - Latin - WTQ Champion  5A LAU Hin Tung
5E HUI Chun Yu
     
Ice Skating Institute Asia (Isiasia) ISI Skate Hong Kong 2018
Speeding Racing (Male) Age 6-8 Champion  1E CHENG Man Hei
     
Aesthetic    
2018 Asia Music and Speech Competition
Junior Story Telling  1st Place 3B CHAN Ho Him
Junior Solo Verse Speaking  1st Place 3B CHAN Ho Him
8th Language Recitation Competition
P2 English Story Champion 3B CHAN Ho Him
P2 English Poem Champion 3B CHAN Ho Him
11th HK Students Open Speech Competition
Primary P5 - English - Nursery Rhyme 2nd Place 6E CHAN Choi Yan Giana
Primary P5 - English - Tongue Twister 1st Place 6E CHAN Choi Yan Giana
31st GAPSK Putonghua Speech Competiton
P1-P2 2nd Runner-up 3A HO Nathan
   
The 24th Bible Choral Speaking Competition
P4 Solo Speech (Cantonese) 2nd Runner-up 5B LEUNG Tsz Yau
   
The 3rd Chinese Enhantment Children and Youth Talents Education and Contest
Primary School Group B Silver Award 5E LAI Suet Ching
Chinese Speaking - Primary School Group A Bronze Award 3A WONG Lok Yin Joyce
Chinese Speaking - Primary School Group B Silver Award 5E LAI Suet Ching
   
“Drawing with No Bounds”International Drawing Competition 2018
Junior Section 1st Runner-up 2D LAU Hei Tung Jaime
  Third Prize 3E TAM Sin Man Cherry
   
2018 Contemporary Youth & Children Arts Festival - New Year Drawing Competition
Junior B 2nd Runner-up 2D LAU Hei Tung Jaime
IYACC The 6th International Open Visual Arts Competition
Age Division 7 Champion 2C CHEUNG Ho Lun Linus
   
J3-J12 Hong Kong Children Painting Competition 2017-2018
J6 Western Painting Silver Award 2C CHEUNG Ho Lun Linus
   
Little Red Bear Hong Kong Children's Painting Competition 2018
Junior Section Gold Award 2C CHEUNG Ho Lun Linus
   
Hong Kong Youth Painting and Calligraphy Competition
Primary School Western Painting 1st Runner-up 5E LAI Suet Ching
   
Hong Kong Student Painting Competition 2018
Junior Section Bronze 3E TAM Sin Man Cherry
   
The 11th Hong Kong Youth and Children Arts Festival
Junior A - Watercolor & Pastel 1st Runner-up 2D LAU Hei Tung Jaime
Junior B - Watercolor & Pastel Champion 5D LAU Chi Yiu Emily
   
Joy of Painting Children & Adolescents Painting Competiton 2018
Junior Section Gold Award 2C CHEUNG Ho Lun Linus
   
7th World Children Art Awards 2018
Painting in Junior Section Gold Award 2C CHEUNG Ho Lun Linus
   
Hong Kong- Macau- Taiwai Beautiful Campus Asian Youth Art Festival*
Children A Silver Award 3D HO Chi Ching Jill
   
The 7th International Open Visual Arts Competition
Age Division 6 Champion 1A CHAN Chiu Yu Jyoti
   
The 23th Philippines-China-Japan International Fine Arts Competition
Primary Level 3rd Place 2E HO Sau Ching
   
All Hong Kong Children's Painting and Clay Creation Competition*
P1-P2 Champion 3C LAI Hiu Ching
   
Asia Music Competition for Young Artist
Junior Young Artist Award (Champion) 4E LAM Lok Yi Chloe
   
The 23rd St. Cecilia International Music Competition 2018
Final Round of Grade 1 Harp Solo Champion 1C LI Chi Ting
   
Hong Kong Children and Youth Piano Contest 
Junior Bronze 2A KWOK Otis
   
Inter-School International Performance Challenge
Grade P Piano KPP-C 2nd Runner-up 2A WONG Yat Yee
P4-P6 Vocal - Primary School 2nd Runner-up 5A AU Chung Yan
Grade 2 Harp (Lever) Gold Award 1C LI Chi Ting
   
70th Hong Kong Schools Music Festival
Grade One Violin Solo 2nd Place 2E WANG Jiedeng Eric
Grade Piano Solo -Grade Four  3rd Place 6C WONG Yuet Tung Jasmine
   
The 9th Hong Kong Virtuousos Music Competition
Solo Woodwinds - Children's Class A Champion 3C LAM Lok Ching Haylee
   
Reading KOL - Short Video Competition 2018
Primary Category Champion 5C LAU Nga Hang
   
The 15th Deyishuangxin Hong Kong District Competition
English Solo Verse - Primary 3 - 4 2nd Runner-up 3B CHAN Ho Him
   
Hong Kong Children Art & Speech Association - 2018 All Hong Kong Child Painting Competition
Drawing P3 - P4 Champion 5B LEUNG Tsz Yau
   
PA CUP The Hong Kong Recitation Talent Competition 2018
Cantonese P5 - P6 Champion 5B LEUNG Tsz Yau
Putonghua P1 - P2 1st Runner-up 1E LEUNG Tsz Hei
English Verse P1 - P2 1st Runner-up 1E LEUNG Tsz Hei
   
Academic    
Hong Kong & Macau Mathematical Olympiad Open Contest cum
The Asia International Mathematical Olympiad Open Conest Trial 
Primary 5 Bronze 6A LEUNG Wai Chi Timothy
Asian House of Future Project
Primary School Champion 4E CHUNG Lap Yin Able
Hong Kong International Exchange of Artist & Culture Association 21st Writing Competition - Spanish
Spanish Writing Young Child Group Champion 2A CHAN Ching
* Translated for reference only