23 May 2017
 
Outstanding Students’ Achievements in Various Competitions
 

Our students actively participated in various competitions and achieved outstanding results, and we would like to share some of our recent achievements with you.

Kangaroo Cup Dance Competition 2016
Age 7 & Under Toddler Troupe Gold Award 1E IP Yat Sum
     
Hong Kong School Dancesports Open
Mixed Age 9 & Under Waltz (School) Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Mixed Age 9 & Under Vienna Waltz (School) Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Mixed Age 9 & Under Paso Doble (School - Division B) Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
     
13th Hong Kong School Dancesports Championship
Primary School Mixed Age 9 & Under Waltz Open Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Primary School Mixed Age 9 & Under Vienna Waltz Open Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Primary School Mixed Age 9 & Under Waltz Championship Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Primary School Mixed Age 9 & Under Tango Championship Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
Primary School Mixed Age 9 & Under Vienna Waltz Championship Champion 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
     
All Hong Kong Inter-Primary Schools Gymnastics Competition 2016 - 2017
Girls Novice Floor Exercise Champion 4D MOOK Esmee Siebrig
Girls Novice Team Champion 1C OR Raphaela Cheuk Chi
3C WONG Jiyu Vanessa
4D MOOK Esmee Siebrig
4E HSU Shu Han
4E TSE Pui Hei
     
Hong Kong Primary Schools Fencing Invitation Competition 2017
Girls Open Sabre Champion 5B Tong Yui Yiu
Girls Grade A Foil Champion 6A Chan Ho Ting
Girls Grade A (Team) Foil Champion 6A Chan Ho Ting
6B Cheung Prudence
6E Ng Pui Nam Ashley
     
9th Kowloon City District Sports Club Hong Kong Primary School Fencing Championship*
Girls Grade A (Team) Foil Champion 6A Chan Ho Ting
6A FOK Wing Ching
Girls Sabre Champion 5B TONG Yui Yiu
     
Yuen Long District Dodgeball Elite Competition - Competence Consultancy & Shum Wong & Co. Solicitors Cup*
Women Open Champion 6D Tam Yat Tung
     
2016 Hong Kong Poomsae Competition
Colour Belt  Champion 6A Chow Hei Kiu
     
All-Round Rope Skipping Championship 2017*
Boys Age 7 30sec Double Rope Front Speed Champion 1A LUI Kit Nicklaus
Boys Age 7 30sec Double Rope Back Speed Champion 1A LUI Kit Nicklaus
Boys Age 7 Individual Overall Champion 1A LUI Kit Nicklaus
     
19th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools Athletics Competition 2016-2017
Girls A Grade 4x100m Champion 6E LEE Wing Lam
     
9th China Youth Speech Contest and Festival*
Senior Primary - Putonghua Prose  Champion 6E NG Pui Nam Ashley
Senior Primary - Cantonese Prose Champion 6E NG Pui Nam Ashley
Senior Primary - Cantonese Poems Champion 6E NG Pui Nam Ashley
     
2017 Talent Cup Hong Kong Speech & Storytelling Competition
P1-P2 English Speech Champion 1B KWOK Hiu Ching
     
Hong Kong Festival & Culture Drawing Competition*
Junior Section Champion 3E LEUNG Tsz Yau
     
RoboParade
Junior Champion 5B WONG Shing Chun Charles
5C LIU Tin Yat
6A AU Chi Ho
6A YUE Tsun Ho Cyrus
6B CHAN Tsz Hin
     
Hua Xia Cup Nationwide Mathematical Olympiad Invitation Tournament 2017 (South China District) - Elimination*
Primary 6 First Class Award 6E CHAU Chun Hei
     
     
*Translated for reference only