21 Mar 2017
 
Outstanding Students’ Achievements in Various Competitions
 

Our students actively participated in various competitions and achieved outstanding results, and we would like to share some of our recent achievements with you.

2016-17 Shatin Area Inter-Primary Schools Athletics Competition
Boys B Grade 60m Champion 5C LIU King Tin
Boys B Grade 4x100m Champion 5A CHAN Ho Ching
5B CHAN Yik Linford
5C CHAN Long Him
5C LIU King Tin
Boys B Grade Overall Champion Boys B Grade Athletic Team 
Boys C Grade 60m Champion 4C NG Cheuk Yin Andre
Boys C Grade 4x100m Champion 4C NG Cheuk Yin Andre
4D HO Hiu Chun
4D LEE Yik Hin Feo
4E TONG Wan Hei
Boys C Grade Overall Champion Boys C Grade Athletic Team 
Girls A Grade 100m  Champion 6E LEE Wing Lam
     
Shatin District Age Group Tennis Competition 2016/17
Men’s Singles (Youth) Champion 6B HUANG Yu Jie
Women’s Singles (Youth) Champion 6D CHE Sin Yu
     
Wong Tai Sin District Age Group Tennis Competition 2016/17
Men’s Singles (Youth) Champion 6B HUANG Yu Jie
     
2015/16 District Fencing Training Programme (Foil) - 2nd Stage*
Girls Team Champion 5B TONG Yui Yiu
     
Hong Kong DanceSport Association
Age 8-9 Mixed Latin (3 Items) Overall Champion in 2016 3A HUI Chun Yu
3A LAU Hin Tung
     
Diamond Cup Series Asia Open Championships*
Children & Youth - Solo Cha Cha Cha Champion 2C Au Wang Yui
Children & Youth -Solo Jive Champion 2C Au Wang Yui
     
Hong Kong Dodgeball Tournament & International Invitational Tournament
Junior High School Girls Group Champion 6D Tam Yat Tung
     
Yuen Long District Dodgeball Elite Competition - Competence Consultancy & Shum Wong & Co. Solicitors Cup*
Women Open Champion 6D Tam Yat Tung
     
Hong Kong Junior Judo Championships 2016
Group A Boys 8 years old - 27 kg Champion 3D WONG Wai Ho
     
China National Children's Fine Arts, Calligraphy & Photography Album Contest of 'CCAE' National Children's Fine Arts, Calligraphy & Photography Works*
  Arts - First Class Award 4E CHEUNG Sui Lun Colin
     
"Hua Yi Cup" 8th Hong Kong, Guangdong and Macau Speech and Arts Competiton*
Putonghua Prose (P3-P4) Champion 3E LEUNG Tsz Yau
     
"Cherish Water Campus" Integrated Education Programme 2015-2016
Open Group Gold Award 小學部
     
"Respect in Community" Chinese Creative Writing Competition*
  Champion 4E HSU Shu Han