14 June 2016
 
Outstanding Students’ Achievements in Various Competitions
 
Our students actively participated in various competitions and achieved outstanding results, and we would like to share some of our recent achievements with you.

8th Hong Kong Cup Arts Festival (Music Contest)
Piano Solo (Senior Primary) Gold Award 4C LEE Aaron Cheuk Tak
Piano Solo (Senior Primary) Gold Award 5C LEE Isabel Cheuk Yan
Violin Solo (Senior Primary) Honourable Gold Award 4C LEE Aaron Cheuk Tak
Violin Solo (Senior Primary) Gold Award 5C LEE Isabel Cheuk Yan
     
GAPSK Hong Kong Putonghua Speech Competition
Ancient Verse Speaking Solo (Primary Section) Champion 2B SHAM Wesley
     
The 5th Great Wall Cup Chinese Culture and Art Competition (Hong Kong Federation of Education Workers) *
Putonghua Verse Speaking (Senior Primary) Champion 6B LEUNG Hoi Lam
English Poem Speaking (Senior Primary) Champion 6B LEUNG Hoi Lam
Cantonese Ancient Verse (Senior Primary) Champion 6B LEUNG Hoi Lam
Cantonese National Literature Speaking (Senior Primary) Champion 6B LEUNG Hoi Lam
     
22nd Bible Choral Speaking Competition (Chinese Bible International Ltd)
Cantonese Solo Speaking (P6) Champion 6B KWOK Atrie
G3-4 Chinese Poem Choral Speaking Champion G3-4 Chinese Choral Team
G5-6 Chinese Poem Choral Speaking Champion G5-6 Chinese Choral Team
     
The 52nd Hong Kong Schools Dance Festival    
Chinese Dance - Lower Primary (Group Dance) Honours Award Junior Chinese Dance Team
Solo Dance Honours Award 3C WONG Yuet Tung Jasmine
     
18-District Dancesport Association 18 Districts Elite Open (Series 16)
Latin Solo Rumba (Junior Section) Champion 1C AU Wang Yui
Latin Solo Cha Cha Cha (Junior Section) Champion 1C AU Wang Yui
     
18-District Dancesport Association 18 Districts Elite Open (Series 17)
Latin Solo Jive (Junior Section) Champion 1C AU Wang Yui
Latin Solo Cha Cha Cha (Junior Section) Champion 1C AU Wang Yui
     
The 8th China Youth (HK) Music and Dance Contest (China Youth Art and Speech Association )
Middle Primary Gold 3B WONG Hiu Ka
     
Robofest 2016 BottleSumo    
Junior Division Best Design Award 6B TSUI Lap Chi Keith
5D POON Julien Pok Man
5B WONG Kai Chung
     
Macau Fencing School Elite Cup Fencing Invitation Competition*
Girl Foil (U12) Champion 5E NG Pui Nam Ashley
     
18th All Hong Kong Inter-Area Primary Schools  Athletics Competition, 2015 - 2016
Boys C 60m Champion 4B LIU King Tin
Boys C 4x100m relay Champion 4B LIU King Tin
4D CHAN Ho Ching
     
HKJC Soccer 4    
Girls U12 Champion 4D CHENG Tsz Ting